PIĘKNO
Dermatologia Estetyczna Warszawa Liść 1
Wszystkie zabiegi

Dermatologia estetyczna


Brzuch (Zmień)

Laserowe leczenie przebarwień (laser Palomar StarLux 500 MaxG) - Zabiegi laserowe
Jakie przebarwienia można poddać terapii laserem MaxG

Najczęściej terapii laserowej poddawane są brunatne przebarwienia posłoneczne zlokalizowane na twarzy, dekolcie i grzbietach rąk. Są to zmiany skórne wywołane przewleką ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Zaliczmy do nich piegi i plamy soczewicowate. Zmiany tego typu pojawiają się w wieku dojrzałym i stopniowo nasilają się, by w wieku starszym zajmować znaczną powierzchnię skóry twarzy, dekoltu i grzbietów rąk. Stanowią charakterystyczne znamiona starzenia skóry związanego z promieniowaniem uv. Mogą pojawiać się na skórze osób w młodszym i średnim wieku po przebytych oparzeniach słonecznych.

Na czym polega laserowa terapia zmian naczyniowych

Energia światła emitowanego przez głowicę laserową MAXG pochłaniana jest przez kolorowe struktury skóry, w tym między innymi przez brunatny barwnik, jakim jest melanina zawarta w brunatnych przebarwieniach. Energia światła pochłonięta przez barwnik zamieniana jest w energię cieplną, która powoduje koagulację, czyli termiczne zniszczenie przebarwionych struktur skóry. Tkanka sąsiadująca pozostaje nienaruszone. Jest to proces bardzo selektywny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo terapii.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić w trakcie oraz po zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Laserowa terapia przebarwień wskazana jest każdej osobie, u której obecne są na skórze twarzy, dekoltu lub grzbietów rąk brunatne plamy soczewicowate lub piegi, które zaburzają koloryt skóry i świadczą o starzeniu skóry, związanym z przewlekłą ekspozycją na promieniowanie uv. Zabieg najczęściej wykonywany jest na twarzy i rękach.

Rezultaty zabiegu

W trakcie zabiegu laser niszczy obecne w skórze skupiska brunatnego barwnika, pozostawiając otaczającą tkankę nienaruszoną. Po zabiegu zmniejsza się widoczność brunatnych plam. Skóra wyraźnie ujednolica swój koloryt i jest lepszej jakości. 

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry oraz znikania brunatnych plam trwa kilka tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 2 – 4 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu redukcję pozostałych jeszcze zmian barwnikowych.


Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

W zależności od wielkości, głębokości i koloru zmian barwnikowych, od ich lokalizacji oraz wieku pacjenta i od fototypu skóry liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 3. Przy bardzo ciemnych przebarwieniach zlokalizowanych na stosunkowo jasnej skórze satysfakcjonujące rezultaty uzyskujemy już po 1 zabiegu. Natomiast plamy jasnobrunatne wymagają nawet 3 powtórzeń w odstępach 4 tygodniowych. Zdarza się również tak, że nie udaje się całkowicie zlikwidować przebarwień, tylko uzyskać ich rozjaśnienie.


Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Likwidacja tego rodzaju przebarwień jest zazwyczaj trwała. Mogą jedynie pojawiać się po prostu nowe zmiany barwnikowe, bo zabieg laserowy nie likwiduje tendencji do ich tworzenia. Zwłaszcza po kolejnych ekspozycjach skóry na promieniowanie uv (słońce, solarium). Bywa więc konieczne powtórzenie zabiegu laserowego po upływie roku. Jest to bardzo indywidualne.

 

Jak często należy zabieg powtarzać

W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4 tygodnie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.


Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i karmienie piersią
 • terapia doustna retinoidami
 • zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
 • leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
 • aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze 
 • nowotwory skóry
 • fotodermatozya
 • przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
 • okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
 • okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
 • skóra opalona
 • skóra przyciemniona samoopalaczem
 • niedawne pilingi chemiczne
 • cukrzyca
 • obniżenie odporności organizmu
 • tendencja do tworzenia się bliznowców
 • Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
   

Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia stają się wyraźnie ciemniejsze, a skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Ciemniejszy kolor przebarwień świadczy o prawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Jest to oczywiście efekt krótkotrwały, gdyż po kilku dniach wszystkie pociemniałe plamy po prostu złuszczają się. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują, a przebarwienia stopniowo przez 4 – 6 dni złuszczają się i rozjaśniają. Po tygodniu skóra wraca do normalnego wyglądu, a plamy są wyraźnie jaśniejsze, bądź ich w ogóle nie widać!


Zalecenia przed zabiegiem

Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym i nieopalonym.


Zalecenia po zabiegu

Gojenie skóry po zabiegu laserem Palomar głowicą MAXG postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji skóry. Nie wolno zapominać o nałożeniu na dzień na wierzch kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym (SPF50+ anty-UVA).


Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv (kremy z filtrem SPF50+ anty-UVA). Należy unikać opalania na słońcu i w solarium, palenia papierosów i wszystkich czynników podrażniających skórę. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące głównie serię pilingów chemicznych i mezoterapii, co przyczyni się do dalszego odmłodzenia skóry, poprawy jej nawilżenia i spowolnieni proces starzenia. To wszystko pozwoli opóźnić moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.


Zabiegi uzupełniające

Zabiegi wykonane laserem Palomar głowicą MAXG można traktować jako zabiegi podstawowe redukujące zmiany barwnikowe i uzupełniać je dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).


Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.

Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.

Cennik

 • PLN
 • 400 – 500
  broda
 • 500 – 600
  czoło
 • 1000 – 1500
  dekolt
 • 1000 – 1500
  grzbiety rąk
 • 400 – 500
  nos
 • 300
  pojedyncza punktowa plama barwnikowa
 • 800 – 1000
  policzki
 • 1000 – 1500
  szyja
 • 1200 – 1700
  twarz
Dermatologia Estetyczna Warszawa Zdjęcie Dermatologia Estetyczna Warszawa Lisć

Wszystkie zabiegi

Ekoderm to m.in.