PIĘKNO
Dermatologia Estetyczna Warszawa Liść 1
Wszystkie zabiegi

Dermatologia estetyczna


Nos (Zmień)

Laserowe leczenie zmian naczyniowych (laser Palomar StarLux 500 MaxG) - Zabiegi laserowe
Jakie zmiany naczyniowe można poddać terapii laserem

Najczęściej terapii laserowej poddawane są tzw. rozszerzone naczynka (teleangiektazje), czy też inaczej zwane „pajączki” naczyniowe pojawiające się na skórze twarzy. Terapii można poddać również naczyniaki płaskie, plamy naczyniowe, tzw. „plamy czerwonego wina”, naczyniaki gwiaździste, naczyniaki rubinowe, które pojawiają się na różnych częściach ciała. Głowica MAXG służy również do redukcji uporczywego utrwalonego rumienia na twarzy, z rozszerzonymi naczynkami lub bez naczynek, który może poprzedzać wystąpienie trądziku różowatego (tzw. prerosacea).

Na czym polega laserowa terapia zmian naczyniowych

Energia światła emitowanego przez głowicę laserową MAXG pochłaniana jest przez kolorowe struktury skóry, w tym między innymi przez czerwony barwnik jakim jest hemoglobina zawarta w krwinkach czerwonych. Naczynia skóry wypełnione czerwonym krwinkami z hemoglobiną są więc idealnym celem dla światła laserowego głowicy MAXG. Energia światła pochłonięta przez naczynka zamieniana jest w energię cieplną, która powoduje koagulację, czyli termiczne zniszczenie naczyń. Tkanka otaczająca naczynia oraz naskórek pozostaje nienaruszone. Jest to proces bardzo selektywny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo terapii.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić w trakcie oraz po zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Laserowa terapia zmian naczyniowych wskazana jest każdej osobie, u której obecne są na skórze twarzy lub ciała rozszerzone naczynka, rumień utrwalony, naczyniaki płaskie, naczyniaki gwiaździste i rubinowe oraz plamy naczyniowe. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy.

Rezultaty zabiegu

W trakcie zabiegu laser niszczy obecne w głębi skóry nieprawidłowo rozszerzone naczynia, pozostawiając naskórek oraz otaczającą tkankę nienaruszoną. Po zabiegu zmniejsza się widoczność naczyń, tendencja do rumienia, zmniejszają się lub nawet całkowicie znikają naczyniaki gwiaździste i rubinowe. Skóra wyraźnie ujednolica swój koloryt i jest lepszej jakości. 

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry oraz znikania naczynek bowiem trwa kilka tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 2 – 4 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu redukcję pozostałych jeszcze zmian naczyniowych.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

W zależności od wielkości, gęstości i liczby rozszerzonych naczynek oraz ich lokalizacji liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 5. Przy drobnych naczyniakach rubinowych, gwiaździstych i wyraźnie rozszerzonych naczynkach zadowalające rezultaty uzyskujemy już po 1 zabiegu. Natomiast rozległe naczyniaki, liczne zmiany naczyniowe na tle rumieniowym wymagają nawet 5 powtórzeń w odstępach 4 tygodniowych. Trudna i oporna do leczenia jest okolica nosa. W tym przypadku liczba zabiegów może dochodzić do 3 – 5. Zdarza się również tak, że nie udaje się całkowicie zlikwidować zmian naczyniowych i rumienia, tylko uzyskać ich redukcję.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Likwidacja naczyniaków gwiaździstych i rubinowych jest zazwyczaj trwała. Mogę jedynie pojawiać się po prostu nowe zmiany naczyniowe, bo zabieg laserowy nie likwiduje tendencji do ich tworzenia. Natomiast rumień naczyniowy na twarzy i rozszerzone naczynka mogą pojawiać się na nowo, zwłaszcza, gdy działają na naszą skórę czynniki drażniące, takie jak promieniowanie uv (słońce, solarium), rozgrzewanie skóry (słońce, sauna, gorące potrawy, gorąca kąpiel), drażniące kosmetyki, terapia miejscowa retinoidami i kwasami, mechaniczne drażnienie skóry (pocieranie nosa) i wiele innych. Bywa więc konieczne powtórzenie zabiegu laserowego po upływie roku. Jest to bardzo indywidualne.

Jak często należy zabieg powtarzać

W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4 tygodnie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i karmienie piersią
 • terapia doustna retinoidami
 • zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
 • leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
 • aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze 
 • nowotwory skóry
 • fotodermatozy
 • przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
 • okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
 • okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
 • skóra opalona
 • skóra przyciemniona samoopalaczem
 • niedawne pilingi chemiczne
 • cukrzyca
 • obniżenie odporności organizmu
 • tendencja do tworzenia się bliznowców


Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Głowica naczyniowa MAXG działa w głębi skóry, więc na powierzchni nie ma widocznych kłopotliwych zmian, które wymagałyby gojenia. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawiać się może delikatne zbrązowienie i złuszczanie skóry, która przez kolejne 4 – 5 dni ulega stopniowemu delikatnemu złuszczeniu i wygładzeniu. Po kilku dniach widać, że jest mniej zmian naczyniowych, a nawet że ich po prostu brak!

Zalecenia przed zabiegiem

Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym i nieopalonym.

Zalecenia po zabiegu

Gojenie skóry po zabiegu laserem Palomar głowicą MAXG postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji skóry. Nie wolno zapominać o nałożeniu na dzień na wierzch kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym (SPF50+ anty-UVA).

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv (kremy z filtrem SPF50+ anty-UVA). Należy unikać opalania na słońcu i w solarium, palenia papierosów i wszystkich czynników podrażniających skórę. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące głównie serię mezoterapii, co przyczyni się do wzmocnienia skóry, poprawy jej nawilżenia i spowolnieni proces starzenia. To wszystko pozwoli opóźnić moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.

Zabiegi uzupełniające

Zabiegi wykonane laserem Palomar głowicą MAXG można traktować jako zabiegi podstawowe redukujące zmiany naczyniowe i uzupełniać je dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.

Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.

Cennik

 • PLN
 • 400 – 500
  broda
 • 600 – 800
  czoło
 • 1000 – 1500
  dekolt
 • 1000 – 1500
  grzbiety rąk
 • 400 – 500
  nos
 • 300
  pojedynczy naczyniak rubinowy lub gwiaździsty
 • 1000 – 1500
  policzki
 • 1200 – 1700
  szyja
 • 1200 – 1700
  twarz
Dermatologia Estetyczna Warszawa Zdjęcie Dermatologia Estetyczna Warszawa Lisć

Wszystkie zabiegi

Ekoderm to m.in.