PiĘkno
Dermatologia Estetyczna Warszawa Liść 1 Dermatologia Estetyczna Warszawa Liść 2

Wszystkie zabiegi

Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

Uwypuklenie i powiększenie czerwieni ust Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

Co się dzieje z czerwienią ust
Równolegle ze starzeniem skóry wokół ust oraz zanikaniem i spłaszczaniem konturu ust postępuje proces utraty objętości czerwieni wargowej. Tracimy objętość, intensywność koloru, nawilżenie i napięcie czerwieni ust. Grubość warg zmniejsza się, dając efekt „znikania” ust. Pojawiają się nawet zmarszczki na ich powierzchni. Bez makijażu stają się mniej widoczne. Jest to idealny moment, by przywrócić im młodzieńczy wygląd.


Co to jest kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.


Preparaty zawierające kwas hialuronowy
Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do powiększenia czerwieni ust wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane Perlane, Restylane Lip Refresh, Restylane Lip Volume, Juvederm Ultra Smile, Juvederm Ultra 3, Succeev Two, Teosyal Kiss oraz Regenyal Lips.


Na czym polega zabieg
Zabieg polega na wstrzykiwaniu w czerwień ust odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, pozostawiając małe depozyty preparatu. Albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia przy każdym kąciku ust, rozprowadzając preparat równomiernie w górnej i dolnej wardze. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.


Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.


Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Zabieg zalecany jest każdej kobiecie, u której w procesie starzenia czerwień wargowa uległa spłaszczeniu, zanikowi i zwiotczeniu. Po raz pierwszy zwykle dzieje się tak po 45 roku życia. Można ten zabieg wykonać również młodszym kobietom, gdy ich naturalne usta są nieproporcjonalnie wąskie.


Rezultaty zabiegu
Po zabiegu usta stają się większe, czerwień ust jest uwypuklona, ujędrniona, bez zmarszczek. Widać wyraźnie poprawę nawilżenia i kolorytu ust. Poprawia się również jędrność i nawilżenie skóry wokół ust.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotnie usta są bardzo wąskie i spłaszczone. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać pewną ilość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć kolejne 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.


Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
Osoby przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.


Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać
Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, a nawet preparatów o lżejszej konsystencji, stworzonych do odświeżenia i nawilżenia ust (np. Restylane Lip Refresh). Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.


Przeciwwskazania do zabiegu

 • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
 • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
 • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
 • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
 • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
 • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
 • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
   

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.


Zalecenia przed zabiegiem
Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.


Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.


Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
Ważne jest stosowanie w domu kremów natłuszczających i nawilżających usta (Bariederm Levres, Yellow Peel Balm, Fillast Eyes and Lips Retexturing Contour Creme). Warto co kilka miesięcy zaplanować zabiegi odświeżające z użyciem produktów nawilżających (Restylane Lip Refresh).

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych lub pomadek z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.


Zalecane zabiegi dodatkowe
Warto dodatkowo odświeżyć lub wypełnić specjalnymi preparatami kwasu hialuronowego (np. Restylane Lip Refresh) kontur ust oraz zmarszczki wokół ust, bo bardzo łatwo jest to wykonać podczas tego samego zabiegu.
Warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (specjalne pilingi na okolicę ust), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.


Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

 • PLN
 • 1200 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
 • 1200Juvederm Ultra Smile (ampułkostrzykawka 0,5ml)
 • 1300Restylane Lip Volume (ampułkostrzykawka 1 ml)
 • 1400Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
 • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)

Other treatments

Ekoderm to m.in.