PIĘKNO
Dermatologia Estetyczna Warszawa Liść 1 Dermatologia Estetyczna Warszawa Liść 2

Cennik

Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

Lifting niechirurgiczny twarzy Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1200 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 2500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 2 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500 Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Jak przebiega starzenie twarzy

Proces starzenia skóry twarzy obejmuje wszystkie warstwy skóry, tkankę podskórną, mięśnie i powięzi twarzy oraz tkankę kostną. Naskórek staje się coraz cieńszy i bardziej odwodniony, skóra właściwa wiotczeje, tracąc coraz większe ilości włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. W wyniku tego procesu skóra stopniowo wiotczeje, traci napięcie, jędrność i elastyczność, zaczyna opadać w dół, poddając się sile grawitacji. Ogromne znaczenie ma jednak zanik tkanki podskórnej i naturalnej podściółki tłuszczowej w niektórych regionach twarzy. Zanika podściółka tłuszczowa skroni, oczodołów, policzków, co przyczynia się do zmiany proporcji twarzy. Opadają brwi, zapadają się skronie i policzki, pojawiają się zagłębienia w okolicy oczodołów, „doliny łez”, bruzdy nosowo-wargowe i bruzdy „marionetkowe”, tracimy jednolity zarys owalu twarzy. Zamiast młodzieńczego trójkąta z podstawą skierowaną do góry, twarz zaczyna „wpisywać się” w trójkąt skierowany podstawą w dół.


Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Juvederm Voluma o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień, uwypuklania i liftingu pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry. Są też produkty bardzo lepkie, idealne do wykonania liftingu, czy inaczej podklejenia skóry
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do liftingu niechirurgicznego twarzy wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Juvederm Voluma, Succeev Two lub Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie wymagany jest lifting i uwypuklenie skóry. W każdym przypadku miejsce podania preparatu ustalane jest indywidualnie w zależności od stopnia zaniku tkanki podskórnej. Preparat podawany jest najczęściej w okolicach skroni i czoła, kości policzkowych, zagłębień policzków, w „doliny łez”, bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy „marionetkowe” oraz na owalu twarzy. Stosuje się do tego celu specjalne elastyczne kaniule, wprowadzając je w skórę w kilku punktach twarzy, bez konieczności wykonywania licznych nakłuć skóry. Z jednego wkłucia można kaniulą rozprowadzić preparat na dużej powierzchni twarzy tak, by poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz lub siatkę, które odtworzą rusztowanie tkanek w pewnych rejonach twarzy, a innym przywrócą objętość. Jeżeli podajemy preparaty z linii Restylane, zabieg nosi nazwę „nici hialuronowych”, jeżeli podajemy Juvederm, zabieg nazywamy „juveliftingiem”, Podajemy zazwyczaj od 1 ml do 3 ml preparatu na każdą stronę twarzy. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którzy zauważają zmianę w proporcjach twarzy, odwrócenie tzw. „trójkąta młodości”, zapadnięcie skroni, policzków, spłaszczenie kości policzkowych, zagłębienia bruzd nosowo-wargowych, bruzd „marionetkowych”, „dolin łez”. A wymagają przy tym kompleksowego działania we wszystkich tych regionach twarzy. Zazwyczaj dzieje się tak po 45 roku życia, zwłaszcza u osób szczupłych. To jest najodpowiedniejszy moment na podjęcie decyzji o wykonaniu liftingu niechirurgicznego twarzy.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu zagłębienia skroni i policzków, bruzdy oraz „doliny łez” spłycają się. Uwypuklają się kości policzkowe, co przywraca „młodzieńczy trójkąt” twarzy. Poprawiają się nie tylko proporcje twarzy, ale też linia owalu. Boczne części brwi delikatnie unoszą się. Wygładzenie twarzy w tych obszarach od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie zagłębień, uwypuklenie kości policzkowych i naciągnięcie owalu twarzy oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami jest potrzebny. Lepiej bowiem korygować wszystko etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się podać dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 2 ml do 3 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zagłębienia są głębsze i wiotkość skóry większa, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 12 -18 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj i ilość zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 12 - 18 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu liftingu niechirurgicznego („nici hialuronowe”, „juvelifting”) warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem liftingu kwasem hialuronowym warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całej twarzy głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Likwidacja „lwiej bruzdy” między brwiami Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1200 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis

Co to jest „lwia bruzda” i jak powstaje

Jest to pojedyncza pionowa bruzda lub kilka równoległych pionowych bruzd na gładziźnie czoła między brwiami. Często nazywana jest też „marsowym czołem”. Nadaje twarzy surowe i gniewne oblicze. Pojawia się ona już w młodszym wieku pod wpływem silnie działającego mięśnia marszczącego brwi, który używamy, gdy chcemy wyrazić gniew. Albo gdy po prostu marszczymy brwi podczas czytania lub gdy próbujemy skupić myśli. Za każdym razem, gdy mięsień marszczący brwi kurczy się, ściągając brwi do środka, skóra między nimi marszczy się w taki sposób, że pojawiają się równoległe pionowe zmarszczki. W młodym wieku zwykle ich nie widać, gdy czoło jest rozluźnione, ale z wiekiem, gdy dołącza się proces starzenia skóry, jej wiotczenie i utrata tkanki podskórnej, zmarszczki te zaczynają trwale się zarysowywać. Z biegiem czasu bruzdy stają się coraz głębsze i widać je również w spoczynku, czyli gdy mięsień marszczący brwi jest całkowicie rozluźniony.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełniania bruzdy między brwiami wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Succeev Two lub Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, nakłuwając skórę kilkakrotnie wzdłuż każdej bruzdy, albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia po jednej stronie bruzdy, rozprowadzając preparat liniowo w płaszczyźnie skóry, tak by „wypchnąć” bruzdę do góry. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym przeszkadzają utrwalone pionowe zmarszczki na gładziźnie czoła między brwiami. Którzy nie akceptują utrwalonego „gniewnego” wizerunku. Po raz pierwszy zwykle dzieje się tak po 40 roku życia. Szczególnie u osób o silnej mimice brwi.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu bruzdy między brwiami ulegają wyraźnemu spłyceniu. Skóra w tym miejscu jest gładsza, zwłaszcza w spoczynku. Należy jednak pamiętać, że w czasie pracy mięśnia marszczącego brwi skóra nadal się marszczy. Kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, więc zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i odmłodzenie skóry w tym rejonie.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który zazwyczaj jest potrzebny. Lepiej bowiem korygować „lwią bruzdę” etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać pewną ilość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć kolejne 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 40 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano około 0,3 - 0,5 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim lub nawet trzecim zabiegu, wykonanym w odstępach 3-4 tygodniowych.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1 - 3 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się do 6 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, siła mięśnia marszczącego brwi i jego nadmierna praca, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 - 8 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.

 

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Przede wszystkim powinno się rozważyć wcześniejsze zastosowanie iniekcji w gładziznę czoła toksyny botulinowej (Botox, Azzalure, Bocouture) w celu czasowego osłabienia siły działania mięśnia marszczącego brwi. Już po 2 tygodniach od tego zabiegu można zastosować wypełnienie utrwalonych bruzd kwasem hialuronowym.
Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.

Przed planowanym zabiegiem likwidacji bruzd warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG. Zabiegi laserowe powinny też poprzedzać ewentualnie planowany zabieg z toksyny botulinowej.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Redukcja zmarszczek poziomych czoła Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Jak powstają zmarszczki poziome na czole

Pojawiają się one już w młodszym wieku pod wpływem silnie działającego mięśnia czołowego, który odpowiada za unoszenie brwi. Za każdym razem, gdy mięsień czołowy kurczy się, unosząc brwi do góry, skóra na czole marszczy się w taki sposób, że pojawiają się równoległe poziome zmarszczki na czole. W młodym wieku zwykle ich nie widać, gdy czoło jest rozluźnione, ale z wiekiem, gdy dołącza się proces starzenia skóry, jej wiotczenie i utrata tkanki podskórnej, zmarszczki te zaczynają trwale się zarysowywać. Z biegiem czasu bruzdy stają się coraz głębsze i widać je również w spoczynku, czyli gdy mięsień czołowy jest całkowicie rozluźniony.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do redukcji zmarszczek poziomych czoła wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane, Restylane Vital, Juvederm Ultra 3, Succeev Two.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, nakłuwając skórę kilkakrotnie wzdłuż każdej zmarszczki, albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia po każdej stronie bruzdy, rozprowadzając preparat liniowo w płaszczyźnie skóry na całym czole. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym przeszkadzają utrwalone poziome zmarszczki na czole. Po raz pierwszy zwykle dzieje się tak po 40 roku życia. Szczególnie u osób o silnej mimice czoła.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu zmarszczki i bruzdy na czole ulegają wyraźnemu spłyceniu. Poprawia się również jędrność i nawilżenie skóry czoła. Jest ono gładsze, zwłaszcza w spoczynku. Należy jednak pamiętać, że w czasie pracy mięśnia czołowego skóra nadal się marszczy. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i odmłodzenie skóry w tym rejonie.

  

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy wyjściowe zmarszczki i bruzdy są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać pewną ilość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć kolejne 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 40 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się do 6 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, siła mięśnia czołowego i jego nadmierna praca, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 - 8 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Przede wszystkim powinno się rozważyć wcześniejsze zastosowanie iniekcji w czoło toksyny botulinowej (Botox, Azzalure, Bocouture) w celu czasowego osłabienia siły działania mięśnia czołowego. Już po 2 tygodniach od tego zabiegu można zastosować wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.
Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem likwidacji zmarszczek warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG. Zabiegi laserowe powinny też poprzedzać ewentualnie planowany zabieg z toksyny botulinowej.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Skinboosters (Restylane Vital) Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital Light (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Po co jest nam potrzebny Skinboosters

W procesie starzenia skóry tracimy w pierwszej kolejności młodzieńcze pokłady kwasu hialuronowego. Pierwsze tego objawy to utrata nawilżenia, objętości i jędrności skóry. Zwykle zauważamy to po 30-35 roku życia. W dalszym etapie postępującego procesu starzenia dołącza się ścieńczenie naskórka, zanik włókien kolagenowych skóry, redukcja objętości tkanki podskórnej i naturalnej podściółki tłuszczowej. Zanim jednak to nastąpi, można spróbować przywrócić skórze pewną ilość brakującego kwasu hialuronowego, by przywrócić jej nawilżenie, jędrność i prawidłowe funkcjonowanie mimo upływającego czasu. Gwarantuje to między innymi zabieg Skinboosters.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Juvederm Voluma o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień, uwypuklania i liftingu pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry. Są też produkty bardzo lepkie, idealne do wykonania liftingu, czy inaczej podklejenia skóry
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do przeprowadzenia zabiegu Skinboosters wybieramy indywidualnie dla każdego pacjenta spośród preparatów Restylane Vital i Restylane Vital Light.

Na czym polega Skinboosters

Zabieg polega na seryjnym wstrzykiwaniu do skóry specjalnego preparatu kwasu hialuronowego (Restylane Vital, Restylane Vital Light) we wszystkich obszarach twarzy i ciała, gdzie wymagane jest uzupełnienie nawilżenia i wzmocnienie skóry. Podaje się go równomiernie na całej powierzchni wybranych obszarów, ze szczególnym uwzględnieniem twarzy i szyi. Ale również dotyczyć to może dekoltu, biustu, grzbietów rąk i grzbietów stóp. Wykorzystuje się do tego celu cieniutkie igły lub specjalne elastyczne kaniule. Niezależnie od tego, czy zabieg wykonamy igłą, czy kaniulą, efekt będzie taki sam. Kaniula daje jedynie większą szansę na uniknięcie krwiaków. Podczas jednego zabiegu podajemy zazwyczaj od 1 ml do 2 ml preparatu na wybrany rejon twarzy i ciała. Zabieg wymaga seryjnych powtórzeń co 3 – 4 tygodnie.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którzy zauważają pierwsze zmiany w wyglądzie skóry twarzy i ciała, a zwłaszcza utratę nawilżenia i jędrności. Zazwyczaj dzieje się tak po 30 roku życia. Poza tym Skinboosters może być wykonywany jako zabieg dodatkowy i uzupełniający pomiędzy innymi zabiegami, jak wypełnienia kwasem hialuronowym, mini lifting niechirurgiczny, zabiegi laserowe, fotoodmładzanie i pilingi medyczne.

Rezultaty zabiegu

Po serii zabiegów poprawia się jędrność i nawilżenie skóry. Skóra staje się gładsza, jest lepiej napięta i rozświetlona. Skóra z natury sucha „odczuwa” komfort nawilżenia, a na skórze łojotokowej pory stają się mniej widoczne. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po serii zabiegów efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc wypełnienie, zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od ostatniego zabiegu w serii. Chociaż zwykle już 2 tygodnie po pierwszym zabiegu pacjent zauważa poprawę wyglądu skóry.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 35 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane już po pierwszym zabiegu, podczas którego podano 1 ml kwasu hialuronowego Restylane Vital lub Restylane Vital Light. W wieku powyżej 40 roku życia potrzebna jest cała seria zabiegów, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Seria powinna obejmować od 3 do 5 zabiegów wykonanych w równych odstępach co 3 – 4 tygodnie. Następnie raz na 3-4 miesiące powinno się wykonać tzw. zabieg „przypominający”.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po serii 3 – 5 zabiegów, zazwyczaj utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj i ilość zastosowanego preparatu oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów i ekspozycja skóry na słońce bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg lub serię kilku zabiegów należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 3 – 6 miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia skóry grzbietów rąk kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.

Przed planowanym zabiegiem Skinboosters warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Wypełnienie zapadniętych dołów skroniowych Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1300 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 2500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 2 ml)
  • 1500Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Jak dochodzi do zapadania dołów skroniowych

W procesie starzenia okolicy skroni ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa, przez co zapadają się pewne rejony twarzy, w tym okolica skroni. Dotyczy to przede wszystkim osób szczupłych. Poza tym głębiej pod skórą zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie tej okolicy. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry w okolicy skroni i opadnięcie bocznych części brwi. Daje to efekt smutnej i starzejącej się twarzy.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełniania dołów skroniowych wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Perlane, Juvederm Voluma, Juvederm Ultra 4, Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się zagłębienie w rejonie skroni. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry i prostopadłego podania preparatu. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli, tak by poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz, który ma odtworzyć rusztowanie skroni i przywrócić im objętość.. Niezależnie od tego, czy zastosujemy igłę, czy kaniulę, rezultaty zabiegu są takie same. Kaniula daje tylko większe szanse na uniknięcie siniaków w miejscu iniekcji. Podajemy zazwyczaj od 0,5 ml do 1 ml preparatu na każdą skroń, w zależności od wielkości i głębokości zagłębienia. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się głębokie zagłębienia w okolicy skroni. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 45 roku życia, zwłaszcza gdy jesteśmy bardzo szczupli, ale nie zawsze już wtedy wymagają one korekty. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zagłębienia skroni spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie dołów skroniowych. Boczne części brwi delikatnie unoszą się. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zagłębienia są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 1 ml do 2 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zagłębienia są głębsze, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 12 -18 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 12 - 18 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem wypełnienia zapadniętych skroni warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całej twarzy głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Redukcja zmarszczek w okolicy oczu Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Ultra 2 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Co to są „kurze łapki” i jak powstają

„Kurze łapki” to potoczne określenie promienistych zmarszczek na skroniach w rejonie zewnętrznych kącików oczu. Pojawiają się one już w młodszym wieku pod wpływem silnie działających mięśni okrężnych oka, które kurczą się, gdy się uśmiechamy lub mrużymy oczy. Za każdym razem, gdy mięśnie te kurczą się, sznurując skórę w kierunku do środka oka, skóra nad nimi marszczy się w taki sposób, że pojawiają się promieniste zmarszczki tuż obok kącików oczu. Zmarszczki te mogą być pojedyncze lub mogą tworzyć grupy w górnej, środkowej i dolnej części skroni. W młodym wieku zwykle ich nie widać, gdy mięśnie są rozluźnione, ale z wiekiem, gdy dołącza się proces starzenia skóry, jej wiotczenie i utrata tkanki podskórnej, zmarszczki te zaczynają trwale się zarysowywać. Z biegiem czasu stają się coraz głębsze i widać je również w spoczynku, czyli gdy mięśnie okrężne oka są całkowicie rozluźnione.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do redukcji zmarszczek okolicy oczu wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane, Restylane Vital, Juvederm Ultra 2, Juvederm Ultra 3, Succeev Two.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, nakłuwając skórę kilkakrotnie wzdłuż każdej zmarszczki, albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia po każdej stronie twarzy w okolicy skroni, rozprowadzając preparat liniowo w płaszczyźnie skóry. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym przeszkadzają utrwalone promieniste zmarszczki na skroniach przy oczach, czyli „kurze łapki”. Po raz pierwszy zwykle dzieje się tak po 40 roku życia. Szczególnie u osób o silnej mimice oczu.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu zmarszczki przy oczach ulegają wyraźnemu spłyceniu. Skóra w tym miejscu jest gładsza, zwłaszcza w spoczynku. Poprawia się jej nawilżenie, jędrność i elastyczność. Należy jednak pamiętać, że w czasie pracy mięśni okrężnych oka, czyli w czasie uśmiechu, skóra nadal się marszczy. Kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, więc zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i odmłodzenie skóry w tym rejonie.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 2 – 3 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami jest potrzebny. Lepiej bowiem korygować „kurze łapki” etapami, czyli po 2 - 3 tygodniach dodać pewną ilość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć kolejne 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 40 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano około 0,3 - 0,5 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim lub nawet trzecim zabiegu, wykonanym w odstępach 3-4 tygodniowych.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1 - 3 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się do 6 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, siła mięśnia okrężnego oka i jego nadmierna praca, rodzaj zastosowanego preparatu oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 - 8 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Przede wszystkim powinno się rozważyć wcześniejsze zastosowanie w okolicy zmarszczek iniekcji z toksyny botulinowej (Botox, Azzalure, Bocouture) w celu czasowego osłabienia siły działania mięśnia okrężnego oka. Już po 2 tygodniach od tego zabiegu można zastosować wypełnienie utrwalonych zmarszczek kwasem hialuronowym.

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling na okolicę oka Argipeel lub Mandelac T), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem likwidacji zmarszczek warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG. Zabiegi laserowe powinny też poprzedzać ewentualnie planowany zabieg z toksyny botulinowej.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Uwypuklenie zapadniętych górnych powiek Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Hydrate (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000 Juvederm Ultra 2 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500 Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Co się dzieje z górnymi powiekami

W procesie starzenia okolicy oczu ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry i mięśni mimicznych. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa, przez co zapadają się pewne rejony oczodołu, w tym skóra górnych powiek. W młodości skóra i tkanka podskórna całkowicie wypełniają oczodół, ale z biegiem lat zaczynają postarzać nas zagłębienia tuż pod łukiem brwiowym. Kobiety zauważają to zwykle podczas wykonywania makijażu oczu.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do uwypuklenia zapadniętych górnych powiek wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Hydrate, Juvederm Ultra 2, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Succeev Two lub Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się zagłębienie oczodołu nad okiem. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry w tym rejonie. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli. Niezależnie od tego, czy zastosujemy igłę, czy kaniulę, rezultaty zabiegu są takie same. Kaniula daje tylko większe szanse na uniknięcie siniaków w miejscu iniekcji. Podajemy zazwyczaj od 0,2 ml do 0,5 ml preparatu na każde oko, w zależności od wielkości i głębokości zagłębienia. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się zagłębienia górnych powiek pod łukami brwiowymi. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 50 roku życia, ale nie zawsze już wtedy wymagają one korekty. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zagłębienia, jakie tworzą się nad oczami, spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie oczodołu. Powieka górna jest bardziej nawilżona i uwypuklona. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zagłębienia są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 50 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,2 do 0,5 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zagłębienia są głębsze, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.


Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling na okolicę oka Argipeel lub Mandelac T), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem wypełnienia zagłębień oczodołu warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całej twarzy głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Wypełnienie „doliny łez” Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Hydrate (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500 Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Co to jest „dolina łez” i jak powstaje

W procesie starzenia okolicy oczu ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa, przez co zapadają się pewne rejony twarzy, w tym okolica oczodołu i przyśrodkowa część policzków. Poza tym głębiej pod skórą zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie okolicy oczodołu i policzka. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry pod okiem w obrębie oczodołu, przechodzące skośnie na policzek. Zagłębienie to prowadzi od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, tak jak płyną łzy. Jego dolna część czasami biegnie równolegle do fałdu nosowo-wargowego. Razem te dwa linijne zagłębienia nadają twarzy bardzo smutny wyraz.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełniania „doliny łez” wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Hydrate, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Succeev Two lub Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się linijne zagłębienie stanowiące typową „dolinę łez”. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry w tym rejonie. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli. Niezależnie od tego, czy zastosujemy igłę, czy kaniulę, rezultaty zabiegu są takie same. Kaniula daje tylko większe szanse na uniknięcie siniaków w miejscu iniekcji. Podajemy zazwyczaj od 0,2 ml do 0,5 ml preparatu na każdą dolinę, w zależności od wielkości i głębokości zagłębienia. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się „doliny łez” pod oczami. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 40 roku życia, ale nie zawsze już wtedy wymagają one korekty. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skośne zagłębienia, jakie tworzą się pod oczami i na policzkach, spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie oczodołu i policzka. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne „doliny łez” są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Osoby młode przed 40 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zagłębienia są głębsze, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 12 -18 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 12 - 18 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling na okolicę oka Argipeel lub Mandelac T oraz inne pilingi), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem wypełnienia „doliny łez” warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całej twarzy głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Wypełnienie zagłębienia oczodołu i redukcja cieni pod oczami Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Hydrate (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000 Juvederm Ultra 2 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500 Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis

Jak powstaje zagłębienie oczodołu i cienie pod oczami

W procesie starzenia okolicy oczu ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa, przez co zapadają się pewne rejony twarzy, w tym okolica oczodołu. Poza tym głębiej pod skórą zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie okolicy pod okiem. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry pod okiem w obrębie oczodołu, a przez cieńszą i zwiotczałą skórę prześwitywać zaczyna siateczka naczyń żylnych, co przy zmniejszonym odpływie krwi żylnej daje efekt dodatkowego zasinienia tej okolicy, zwłaszcza w części przyśrodkowej oczodołu.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełniania zagłębień oczodołu wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Hydrate, Juvederm Ultra 2, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Succeev Two lub Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się zagłębienie oczodołu pod okiem. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry w tym rejonie. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli. Niezależnie od tego, czy zastosujemy igłę, czy kaniulę, rezultaty zabiegu są takie same. Kaniula daje tylko większe szanse na uniknięcie siniaków w miejscu iniekcji. Podajemy zazwyczaj od 0,2 ml do 0,5 ml preparatu na każde oko, w zależności od wielkości i głębokości zagłębienia. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się zagłębienia pod oczami. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 40 roku życia, ale nie zawsze już wtedy wymagają one korekty. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zagłębienia, jakie tworzą się pod oczami, spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie oczodołu. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zagłębienia są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 40 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zagłębienia są głębsze, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling na okolicę oka Argipeel lub Mandelac T), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem wypełnienia zagłębienia oczodołu warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całej twarzy głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Wypełnienie zapadniętych dołów skroniowych Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 2500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 2 ml)
  • 1500Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Jak dochodzi do zapadania dołów skroniowych

W procesie starzenia okolicy skroni ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa, przez co zapadają się pewne rejony twarzy, w tym okolica skroni. Dotyczy to przede wszystkim osób szczupłych. Poza tym głębiej pod skórą zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie tej okolicy. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry w okolicy skroni i opadnięcie bocznych części brwi. Daje to efekt smutnej i starzejącej się twarzy.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełniania dołów skroniowych wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Perlane, Juvederm Voluma, Juvederm Ultra 4, Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się zagłębienie w rejonie skroni. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry i prostopadłego podania preparatu. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli, tak by poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz, który ma odtworzyć rusztowanie skroni i przywrócić im objętość.. Niezależnie od tego, czy zastosujemy igłę, czy kaniulę, rezultaty zabiegu są takie same. Kaniula daje tylko większe szanse na uniknięcie siniaków w miejscu iniekcji. Podajemy zazwyczaj od 0,5 ml do 1 ml preparatu na każdą skroń, w zależności od wielkości i głębokości zagłębienia. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się głębokie zagłębienia w okolicy skroni. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 45 roku życia, zwłaszcza gdy jesteśmy bardzo szczupli, ale nie zawsze już wtedy wymagają one korekty. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zagłębienia skroni spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie dołów skroniowych. Boczne części brwi delikatnie unoszą się. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
 
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zagłębienia są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 1 ml do 2 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zagłębienia są głębsze, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 12 -18 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 12 - 18 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem wypełnienia zapadniętych skroni warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całej twarzy głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Uwypuklenie zapadniętych policzków Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 2500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 2 ml)
  • 1500Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis

Jak dochodzi do zapadania policzków

W procesie starzenia okolicy policzków ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa, przez co zapadają się pewne rejony twarzy, w tym okolica policzków. Dotyczy to przede wszystkim osób szczupłych. Poza tym głębiej pod skórą zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie policzka. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry poniżej kości policzkowych. Daje to efekt smutnej i starzejącej się twarzy.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełniania zapadniętych policzków wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Perlane, Juvederm Ultra4, Juvederm Voluma lub Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się zagłębienie poniżej kości policzkowych. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry i linijnego podania preparatu, tak by poszczególne depozyty tworzyły krzyżującą się sieć, która ma odtworzyć rusztowanie policzków i przywrócić im objętość. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego lub dwóch wkłuć za pomocą specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli. Niezależnie od tego, czy zastosujemy igłę, czy kaniulę, rezultaty zabiegu są takie same. Kaniula daje tylko większe szanse na uniknięcie siniaków w miejscu iniekcji. Podajemy zazwyczaj od 0,5 ml do 1 ml preparatu na każdy policzek, w zależności od wielkości i głębokości zagłębienia. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się zagłębienia pod kośćmi policzkowymi. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 40 roku życia, zwłaszcza gdy jesteśmy bardzo szczupli, ale nie zawsze już wtedy wymagają one korekty. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zagłębienia policzków poniżej kości policzkowych spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie policzka. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zagłębienia są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 40 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 1 ml do 2 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zagłębienia są głębsze, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 12 -18 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 12 - 18 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.

Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem wypełnienia zapadniętych policzków warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całej twarzy głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Wypełnienie bruzd „marionetkowych” Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Co to są bruzdy „marionetkowe”

Proces starzenia obejmuje wszystkie warstwy skóry: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną. Wszystkie te warstwy stają się cieńsze i zwiotczałe. Dzieje się tak, ponieważ skóra z wiekiem wytwarza coraz mniejsze ilości kwasu hialuronowego i kolagenu. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa w tkance podskórnej, przez co zapadają się pewne rejony twarzy, w tym dolna okolica twarzy pod kącikami ust. Zwiotczenie nie dotyczy jedynie skóry, ale też mięśni mimicznych, co nasila efekt opadania skóry twarzy, zwłaszcza w jej części środkowej. Wszystkie te procesy doprowadzają do linijnego zagłębienia od kącików ust w dół do linii podbródka, wytwarzając bruzdę i fałd, jak u marionetki.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełniania bruzd marionetkowych wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Succeev Two lub Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego usieciowanego w miejscu, gdzie tworzy się bruzda „marionetkowa”. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry wzdłuż przebiegu bruzdy. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej kaniuli. Niezależnie od tego, czy zastosujemy igłę, czy kaniulę, rezultaty zabiegu są takie same. Kaniula daje tylko większe szanse na uniknięcie siniaków w miejscu iniekcji. Podajemy zazwyczaj od 0,5 ml do 1 ml preparatu na każdą bruzdę „marionetkową”, w zależności od jej wielkości i głębokości. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.


Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się bruzdy „marionetkowe”. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 40 roku życia, ale nie zawsze już wtedy wymagają one korekty. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zagłębienie, jakie tworzy bruzda „marionetkowa”, spłyca się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy fałd skóry ponad nią. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej pogodny wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie bruzd oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne bruzdy są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 1 do 2 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy bruzdy „marionetkowe” są głębsze, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.


Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.

Przed planowanym zabiegiem wypełnienia bruzd „marionetkowych” warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Wyrównanie owalu twarzy Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 2500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 2 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Co się dzieje z owalem twarzy

Proces starzenia obejmuje wszystkie warstwy skóry: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną oraz mięśnie i kości twarzy. Naskórek i skóra właściwa stają się cieńsze i wiotczeją, zanika podściółka tłuszczowa tkanki podskórnej, co najbardziej widać w środkowej części policzków i na kościach policzkowych. Wiotczeją również mięśnie mimiczne twarzy i zanika tkanka kostna. Górna część pliczków staje się spłaszczona i zapadnięta, natomiast w wyniku utraty napięcia i opadania, zwiększa się objętość twarzy w jej dolnej części. Mięśnie mimiczne w okolicy podbródka dodatkowo pociągają zwiotczałą skórę owalu, tworząc charakterystyczne wcięcie oddzielające podbródek od opadających policzków. Daje to efekt opadającego i nierównego obrysu dolnej części twarzy.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wyrównania linii owalu twarzy wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Succeev Two lub Succeev Three.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego usieciowanego w miejscu, gdzie tworzy się wcięcie owalu oddzielające podbródek od opadających policzków. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej kaniuli. Niezależnie od tego, czy zastosujemy igłę, czy kaniulę, rezultaty są te same. Preparat rozprowadzany jest w skórze wachlarzowo z każdego wkłucia, a poszczególne linijne depozyty preparatu krzyżują się, tworząc sieć kwasu hialuronowego w skórze. Podajemy zazwyczaj od 1 ml do 2 ml preparatu na każdą stronę. Część preparatu rozprowadzana jest na podbródku, policzkach i w skórze okrywającej żuchwę. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którzy zauważają opadanie dolnej części twarzy, zatarcie wyraźnego obrysu i pojawienie się wcięcia w owalu twarzy. Po raz pierwszy zwykle widać to po 50 roku życia. Mówimy na to potocznie „chomiki”.

Rezultaty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu wcięcie oddzielające linię podbródka od linii żuchwy spłyca się. Obrys twarzy staje się bardziej linijny. Wyraźniej zarysowany owal twarzy optycznie odmładza ją. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
 
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zmiany są wyraźne. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 1 do 2 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.

Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.

Przed planowanym zabiegiem korekty owalu twarzy warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Likwidacja zmarszczek pionowych wokół ust Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1200 Juvederm Ultra Smile (ampułkostrzykawka 0.5 ml)
  • 1000 Regenyal Lips (ampułkostrzykawka 0,6 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1400 Restylane Lip Volume (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000 Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1400Teosyal Kiss (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Jak powstają zmarszczki pionowe wokół ust

Zmarszczki promieniście układające się wokół ust niesłusznie zwane są „zmarszczkami palacza”, ponieważ powstają w wyniku starzenia skóry nie tylko u osób palących papierosy. O ich tworzeniu decyduje wiotczenie skóry, zanik tkanki podskórnej, mięśniowej i kostnej szczęki oraz żuchwy. Dodatkowo praca mięśnia okrężnego ust odpowiedzialnego za ich mimikę przyspiesza i nasila proces utrwalania się zmarszczek. Widać je najwyraźniej podczas „sznurowania” ust, gdy robimy tzw. „dziubek”, gdy pijemy przez słomkę i gdy pociągamy dym z papierosa. Z biegiem czasu zmarszczki te stają się coraz wyraźniejsze i widać je również w spoczynku, czyli gdy mięsień okrężny ust jest całkowicie rozluźniony. Wtedy też widać, że zmarszczki wchodzą również na kontur ust i powodują rozpływanie się się makijażu. Wtedy jest to najodpowiedniejszy moment na ich korektę.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do likwidacji zmarszczek pionowych wokół ust wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Perlane, Restylane Lip Refresh, Restylane Lip Volume, Juvederm Ultra Smile, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Succeev Two lub Succeev Three, Teosyal Kiss, Regenyal Lips.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, nakłuwając skórę kilkakrotnie wzdłuż każdej zmarszczki, albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia po każdej stronie, rozprowadzając preparat liniowo w płaszczyźnie skóry nad i pod ustami. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym przeszkadzają utrwalone zmarszczki wokół ust. Zwłaszcza kobietom, które nie akceptują rozpływania się makijażu wzdłuż zmarszczek przecinających kontur ust. Po raz pierwszy zwykle dzieje się tak po 40 roku życia. Szczególnie u osób palących papierosy.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu zmarszczki wokół ust ulegają wyraźnemu spłyceniu. Poprawia się również jędrność i nawilżenie skóry wokół ust. Kontur ust jest uwypuklony i wyraźnie podkreślony, bez zmarszczek. Znacznie lepiej prezentuje się wtedy makijaż ust. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i odmłodzenie skóry w tym rejonie.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy wyjściowe zmarszczki są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać pewną ilość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć kolejne 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 40 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.

Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.

Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Warto dodatkowo odświeżyć lub wypełnić specjalnymi preparatami kwasu hialuronowego same usta, bo bardzo łatwo jest je odmłodzić podczas tego samego zabiegu.
Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem likwidacji zmarszczek wokół ust warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Nawilżenie i odświeżenie czerwieni ust Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Hydrate (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 700 NCTF HA (1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 700UP GRADE (1 ml)
Zobacz opis
Co się dzieje z czerwienią ust

Stosunkowo wcześnie, bo po 30-35 roku życia, pojawiają się pierwsze oznaki utraty nawilżenia, kolorytu i objętości ust. Nie ma konieczności na tym etapie stosowania zabiegów zwiększających objętość ust i podkreślających ich kontur, ale brakuje im młodzieńczego blasku. Jest to dobry moment, by po raz pierwszy w życiu spróbować zabiegu delikatnie odświeżającego i odmładzającego czerwień ust.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do nawilżenia i odświeżenia czerwieni ust wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane Lip Refresh, Juvederm Hydrate, NCTF HA, UP GRADE.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu w czerwień ust nawilżającego i odświeżającego preparatu kwasu hialuronowego (np: Restylane Lip Refresh, Juvederm Hydrate, NCTF HA). Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, pozostawiając małe depozyty preparatu. Albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia przy każdym kąciku ust, rozprowadzając preparat równomiernie w górnej i dolnej wardze. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie, która zauważyła utratę blasku i nawilżenia czerwieni ust, a nie chce powiększenia ich objętości. Najczęściej po raz pierwszy odczuwamy taką potrzebę po 35-40 roku życia. Można ten zabieg zaplanować również wtedy, gdy po kilku miesiącach po zabiegu powiększenia ust potrzebujemy delikatnie odświeżyć efekt (jako tzw. zabieg podtrzymujący).

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu wyraźnie widać poprawę nawilżenia i kolorytu ust. Poprawia się również jędrność i nawilżenie skóry wokół ust. Czerwień wargowa delikatnie się też uwypukla, ale nie ma zmiany wielkości i kształtu ust. Wyglądają po prostu tak, jak w młodszym wieku.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 2 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami jest potrzebny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 35 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml preparatu. Po 40 - 45 roku życia efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 2 - 4 tygodni po pierwszym zabiegu. Zabieg ten można wykonać nawet seryjnie 3 - 4 razy w odstępach co 3 – 4 tygodnie. Taka seria zabiegów zazwyczaj potrzebna jest, gdy kobieta pali papierosy, jest w trakcie rekonwalescencji po chorobie lub po silnym stresie.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg lub serię 3 - 4 zabiegów należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 3 - 5 miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.

Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Ważne jest stosowanie kremów natłuszczających i nawilżających usta (Bariederm Levres, Yellow Peel Balm, Fillast Eyes and Lips Retexturing Contour Creme).
Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów lub pomadek ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Warto dodatkowo odświeżyć lub wypełnić specjalnymi preparatami kwasu hialuronowego kontur ust oraz zmarszczki wokół ust oraz unieść kąciki ust, bo bardzo łatwo jest to wykonać podczas tego samego zabiegu.

Warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (specjalne pilingi na okolicę ust), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Podkreślenie konturu ust Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1200Juvederm Ultra Smile (ampułkostrzykawka 0,5 ml)
  • 1000 Regenyal Lips (ampułkostrzykawka 0,6 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1400 Restylane Lip Volume (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000 Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1400Teosyal Kiss (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis

Co się dzieje z konturem ust 

Równolegle ze starzeniem skóry wokół ust oraz utratą objętości czerwieni wargowej stopniowo postępuje proces zacierania się konturu ust. Ulega on po prostu spłaszczeniu. Patrząc na usta z boku nie widzimy wyraźnie, gdzie kończy się czerwień wargowa a zaczyna skóra wokół ust. Poza tym pojawiają się pionowe zmarszczki wokół ust, które promieniście przecinają sam kontur. Sprzyja to nieestetycznemu „rozpływaniu” szminki lub kredki do makijażu ust. Jest to idealny moment, by podkreślić kontur ust, przywracając im młodzieńczy wygląd.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do podkreślenia konturu ust wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Lip Refresh, Restylane Lip Volume, Juvederm Ultra Smile, Juvederm Ultra 3, Succeev Two, Teosyal Kiss oraz Regenyal Lips.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu w kontur ust odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, nakłuwając wielokrotnie linię konturu raz koło razu, pozostawiając maleńkie depozyty preparatu wzdłuż jego przebiegu. Albo kilkoma nakłuciami w płaszczyźnie konturu, pozostawiając linijne depozyty, albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia po każdej stronie, rozprowadzając preparat liniowo w płaszczyźnie skóry wzdłuż dolnego i górnego konturu ust. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie, u której w procesie starzenia kontur ust uległ spłaszczeniu i zatarciu. Zwłaszcza kobietom, które nie akceptują rozpływania się makijażu wzdłuż zmarszczek przecinających kontur ust. Po raz pierwszy zwykle dzieje się tak po 45 roku życia. Szczególnie u osób palących papierosy.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu kontur ust jest podkreślony, uwypuklony, bez zmarszczek. Widać wyraźnie, gdzie kończy się czerwień wargowa. Poprawia się również jędrność i nawilżenie skóry wokół ust. 

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy wyjściowe zmarszczki są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać pewną ilość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć kolejne 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.

Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych lub pomadek z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Warto dodatkowo odświeżyć lub wypełnić specjalnymi preparatami kwasu hialuronowego same usta, bo bardzo łatwo jest je odmłodzić podczas tego samego zabiegu.
Warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (specjalne pilingi na okolicę ust), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Wypełnienie i podnoszenie kącików ust Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Ultra 2 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1200 Juvederm Ultra Smile (ampułkostrzykawka 0.5 ml)
  • 1000 Regenyal Lips (ampułkostrzykawka 0,6 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1400 Restylane Lip Volume (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000 Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1400Teosyal Kiss (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Co się dzieje z kącikami ust

W procesie starzenia okolicy ust ogromną rolę odgrywa wiotczenie skóry i mięśni mimicznych tej okolicy. Zanika tkanka podskórna, mięśniowa i kostna w okolicy podbródka, w konsekwencji okolica pod dolną wargą i pod kącikami ust zapada się. Mięśnie mimiczne odpowiedzialne za uśmiech wiotczeją i nie są w stanie utrzymać opadających kącików ust w ich „młodzieńczej” pozycji. Ponadto opadająca skóra policzków zaczyna tworzyć fałd powyżej kącików ust, jeszcze bardziej podkreślając ten efekt. Czasami na tym etapie przewaga sił zaczyna być po stronie mięśni odpowiedzialnych za obniżanie kącików ust. Wtedy są one dodatkowo stale pociągane w dół. Daje to efekt smutnych i zaciętych ust.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełniania i podnoszenia kącików ust wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Lip Volume, Restylane Lip Refresh, Juvederm Ultra Smile, Juvederm Ultra 2, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Succeev Two lub Succeev Three oraz Teosyal Kiss i Regenyal Lips.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry w okolicy kącików ust preparatu kwasu hialuronowego usieciowanego. Preparat musi zostać podany w miejscu zagłębienia skóry pod kącikami ust oraz dodatkowo równolegle tuż obok kącików. Do wstrzyknięć stosowane są zarówno igły, jak i cieniutkie kaniule. Pod kącikami ust preparat rozprowadzany jest liniowo kilkoma wstrzyknięciami pod różnym kątem w płaszczyźnie równoległej do skóry, tak by stworzyć sieć liniowych depozytów, które będą rusztowaniem podtrzymującym opadające kąciki. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którzy zauważają „smutne” opadanie kącików ust. Po raz pierwszy zwykle widać to po 40 roku życia.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu zagłębienia tuż poniżej kącików ust „wypełniają” się i lekko podnoszą kąciki, jak podpora. Zmniejsza się zagłębienie skóry w tych miejscach i same kąciki ustawiają się w bardziej poziomej pozycji. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc wypełnienie i zagęszczenie skóry w tym rejonie.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zmiany są wyraźne. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
 
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Warto dodatkowo odświeżyć lub wypełnić same usta specjalnymi preparatami kwasu hialuronowego. Poza tym warto zwrócić uwagę, czy nie tworzą się bruzdy „marionetkowe”, bo bardzo łatwo jest je skorygować podczas jednego zabiegu razem z podniesieniem kącików ust. W niektórych przypadkach można dodatkowo rozważyć podanie toksyny botulinowej (Botox, Azzalure, Bocouture) w celu osłabienia siły działania mięśnia obniżającego kąciki ust.
Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.

Przed planowanym zabiegiem wypełnienia kącików ust i bruzd „marionetkowych” warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Lifting niechirurgiczny szyi Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 2500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 2 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Jak przebiega starzenie szyi

Proces starzenia skóry szyi obejmuje wszystkie warstwy skóry, tkankę podskórną oraz mięsień szeroki szyi, zwany platyzmą. Naskórek staje się coraz cieńszy i bardziej odwodniony, skóra właściwa wiotczeje, tracąc coraz większe ilości włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. W wyniku tego procesu skóra stopniowo traci napięcie, jędrność i elastyczność, zaczyna opadać w dół, poddając się sile grawitacji. Ogromne znaczenie ma jednak zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie mięśnia znajdującego się tuż pod skórą. Stopniowo pojawiają się pionowe fałdy. Skóra zaczyna się marszczyć, co bardzo widać w trakcie skręcania szyi i pochylania głowy. Pojawiają się też bruzdy poprzeczne. Wiotczejący mięsień był do tej pory jedynym rusztowaniem dla skóry, a nie może już spełniać takiej roli. Szyja jest najszybciej starzejącym się rejonem naszego ciała, a przy tym najtrudniej wyhamować ten proces i przywrócić jej młodzieńczą formę.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Juvederm Voluma o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień, uwypuklania i liftingu pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry. Są też produkty bardzo lepkie, idealne do wykonania liftingu, czy inaczej podklejenia skóry
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do liftingu niechirurgicznego szyi wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Juvederm Voluma, Succeev Two.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry szyi preparatu kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie wymagany jest lifting i wzmocnienie skóry. Podaje się go równomiernie na całej szyi, z uwzględnieniem podbródka i okolic nadobojczykowych. Stosuje się do tego celu specjalne elastyczne kaniule, wprowadzając je w skórę w kilku punktach po każdej stronie szyi, bez konieczności wykonywania licznych nakłuć skóry. Z jednego wkłucia można kaniulą rozprowadzić preparat na dużej powierzchni szyi tak, by poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz lub siatkę, które odtworzą rusztowanie tkanek miękkich, i przywrócą im jędrność i nawilżenie. Jeżeli podajemy preparaty z linii Restylane, zabieg nosi nazwę „nici hialuronowych”, jeżeli podajemy Juvederm, zabieg nazywamy „juveliftingiem”, Podajemy zazwyczaj od 1 ml do 3 ml preparatu. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie, która zauważa zmianę w wyglądzie szyi, pojawienie się fałdów, bruzd, zwiotczenia i zmarszczek na jej powierzchni. Zazwyczaj dzieje się tak po 45 roku życia, zwłaszcza u osób szczupłych. To jest najodpowiedniejszy moment na podjęcie decyzji o wykonaniu liftingu niechirurgicznego szyi.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu poprawia się jędrność skóry, staje się, jakby „podklejona” do podłoża, mniej się marszczy podczas skręcania szyi i pochylania głowy, jest lepiej napięta i nawilżona. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami jest potrzebny. Lepiej bowiem korygować wszystko etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się podać dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 1 ml do 3 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zanik tkanki podskórnej i wiotkość skóry jest większa, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 10 - 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj i ilość zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 10 - 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu liftingu niechirurgicznego („nici hialuronowe”, „juvelifting”) warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem liftingu kwasem hialuronowym warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całej szyi głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Wypełnianie zanikowej skóry dłoni Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Hydrate (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 2500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 2 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500 Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Jak przebiega starzenie dłoni

Proces starzenia skóry grzbietów rąk obejmuje wszystkie warstwy skóry, tkankę podskórną oraz mięśnie znajdujące się pod skórą. Naskórek staje się coraz cieńszy i bardziej odwodniony, skóra właściwa wiotczeje, tracąc coraz większe ilości włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. W wyniku tego procesu skóra stopniowo traci napięcie, jędrność i elastyczność oraz sprężystość. Ręce są dodatkowo bardzo narażone na ekspozycję na promieniowanie UV, działanie drażniące wielu czynników, z którymi się stykają. Ogromne znaczenie ma jednak postępujący z wiekiem zanik tkanki podskórnej oraz zanik mięśni znajdujących się tuż pod skórą. Skóra i tkanka podskórna stają się coraz cieńsze tak, że przeświecają przez nie naczynia żylne. Pod wpływem promieniowania UV pojawiają się brunatne plamiste przebarwienia.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Juvederm Voluma o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień, uwypuklania i liftingu pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry. Są też produkty bardzo lepkie, idealne do wykonania liftingu, czy inaczej podklejenia skóry.

W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do wypełnienia zanikowej skóry grzbietów rąk wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Hydrate, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Juvederm Voluma, Succeev Two.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry grzbietów rąk preparatu kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie wymagane jest wypełnienie i wzmocnienie skóry. Podaje się go równomiernie na całej powierzchni grzbietów rąk, z uwzględnieniem przede wszystkim zagłębień w przestrzeniach między ścięgnami oraz w okolicy palców i bocznych krawędzi rąk. Wykorzystuje się do tego celu specjalne elastyczne kaniule, wprowadzając je w skórę w jednym punkcie w okolicy nadgarstka każdej ręki, bez konieczności wykonywania licznych nakłuć skóry. Z jednego wkłucia można kaniulą rozprowadzić preparat na dużej powierzchni grzbietów rąk tak, by poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz, przywracając dłoniom jędrność i nawilżenie. Podajemy zazwyczaj od 1 ml do 2 ml preparatu na każdą rękę. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie, która zauważa zmianę w wyglądzie grzbietów rąk, a zwłaszcza pojawienie się zwiotczenia i zmarszczek na ich powierzchni, zapadnięcia się skóry między poszczególnymi ścięgnami i przeświecania żył. Zazwyczaj dzieje się tak po 50 roku życia, zwłaszcza u osób szczupłych.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu wypełnieniu ulegają zapadnięcia pomiędzy ścięgnami i kośćmi. Poprawia się jędrność i nawilżenie skóry, mniej się ona marszczy, jest lepiej napięta i nawilżona. Znacznie mniej widoczne są naczynia żylne, które przykrywa odbudowana tkanka podskórna. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc wypełnienie, zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami jest potrzebny. Lepiej bowiem korygować wszystko etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się podać dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 2 ml do 3 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zanik tkanki podskórnej i wiotkość skóry jest większa, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 10 – 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj i ilość zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów i ekspozycja rąk na słońce bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 - 10 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
 
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu wypełnienia skóry grzbietów rąk kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.

Przed planowanym zabiegiem wypełnienia rąk kwasem hialuronowym warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania grzbietów rąk głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Lifting niechirurgiczny dekoltu i biustu Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1000 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1400 Juvederm Ultra 4 (ampułkostrzykawka 0,8 ml)
  • 1500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 2500 Juvederm Voluma (ampułkostrzykawka 2 ml)
  • 1400 Restylane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1500 Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis
Jak przebiega starzenie dekoltu i biustu

Proces starzenia skóry dekoltu i biustu obejmuje wszystkie warstwy skóry, tkankę podskórną oraz mięśnie znajdujące się pod skórą. Naskórek staje się coraz cieńszy i bardziej odwodniony, skóra właściwa wiotczeje, tracąc coraz większe ilości włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. W wyniku tego procesu skóra stopniowo traci napięcie, jędrność i elastyczność, zaczyna opadać w dół, poddając się sile grawitacji. Biust dodatkowo narażony jest na duże siły rozciągające w trakcie ciąży i karmienia piersią, co powoduje bardziej nasilone wiotczenie skóry. Ogromne znaczenie ma jednak postępujący z wiekiem zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie mięśni znajdujących się tuż pod skórą. Stopniowo pojawiają się pionowe zmarszczki na dekolcie, biust opadana pod wpływem grawitacji, a wiotczejąca skóra dekoltu nie jest w stanie utrzymać biustu w pierwotnym położeniu.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy

Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Juvederm Voluma o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień, uwypuklania i liftingu pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry. Są też produkty bardzo lepkie, idealne do wykonania liftingu, czy inaczej podklejenia skóry
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do liftingu niechirurgicznego dekoltu i biustu wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane, Restylane Perlane, Juvederm Ultra 3, Juvederm Ultra 4, Juvederm Voluma, Succeev Two.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry dekoltu i biustu preparatu kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie wymagany jest lifting i wzmocnienie skóry. Podaje się go równomiernie na całej powierzchni dekoltu, z uwzględnieniem okolicy między piersiami i okolic podobojczykowych oraz podaje się go również w skórę piersi, przede wszystkim w ich górną część. Stosuje się do tego celu specjalne elastyczne kaniule, wprowadzając je w skórę w kilku punktach, bez konieczności wykonywania licznych nakłuć skóry. Z jednego wkłucia można kaniulą rozprowadzić preparat na dużej powierzchni dekoltu i biustu tak, by poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz lub siatkę, które odtworzą rusztowanie tkanek miękkich, i przywrócą im jędrność i nawilżenie. Jeżeli podajemy preparaty z linii Restylane, zabieg nosi nazwę „nici hialuronowych”, jeżeli podajemy Juvederm, zabieg nazywamy „juveliftingiem”, Podajemy zazwyczaj od 2 ml do 5 ml preparatu. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie, która zauważa zmianę w wyglądzie dekoltu i biustu, a zwłaszcza pojawienie się zwiotczenia i zmarszczek na ich powierzchni. Zazwyczaj dzieje się tak po 50 roku życia, zwłaszcza u osób szczupłych. Ale również u młodszych kobiet po porodzie, po utracie znacznej masy ciała oraz u kobiet, które nie chroniły dekoltu i biustu przed promieniowaniem UV.

Rezultaty zabiegu

Po zabiegu poprawia się jędrność skóry, staje się, jakby „podklejona” do podłoża, mniej się marszczy, jest lepiej napięta i nawilżona. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami jest potrzebny. Lepiej bowiem korygować wszystko etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się podać dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

Osoby młode przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 2 ml do 5 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zanik tkanki podskórnej i wiotkość skóry jest większa, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 6 - 10 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj i ilość zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać

Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 - 10 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Zalecane zabiegi dodatkowe

Po zastosowaniu liftingu niechirurgicznego („nici hialuronowe”, „juvelifting”) warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.
Przed planowanym zabiegiem liftingu kwasem hialuronowym warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar StarLux500 Lux 1540 lub zabieg fotoodmładzania całego dekoltu głowicą laserową MaxG.

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Uwypuklenie i powiększenie czerwieni ust Kwas hialuronowy (m. in. Juvederm, Restylane, Succeev)

  • PLN
  • 1200 Juvederm Ultra 3 (ampułkostrzykawka 0,55 ml)
  • 1200Juvederm Ultra Smile (ampułkostrzykawka 0,5ml)
  • 1300Restylane Lip Volume (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1400Restylane Perlane (ampułkostrzykawka 1 ml)
  • 1000Restylane Vital (ampułkostrzykawka 1 ml)
Zobacz opis

Co się dzieje z czerwienią ust
Równolegle ze starzeniem skóry wokół ust oraz zanikaniem i spłaszczaniem konturu ust postępuje proces utraty objętości czerwieni wargowej. Tracimy objętość, intensywność koloru, nawilżenie i napięcie czerwieni ust. Grubość warg zmniejsza się, dając efekt „znikania” ust. Pojawiają się nawet zmarszczki na ich powierzchni. Bez makijażu stają się mniej widoczne. Jest to idealny moment, by przywrócić im młodzieńczy wygląd.


Co to jest kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej scieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.


Preparaty zawierające kwas hialuronowy
Obecnie w Polsce jest dostępnych bardzo wiele preparatów do iniekcji kwasu hialuronowego. Można wybierać spośród wielu marek: Restylane, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, ... Również w ofercie każdej marki wybierać można spośród wielu rodzajów i konsystencji kwasu hialuronowego, np. Restylane Vital o lekkiej konsystencji i Restylane Perlane o bogatej konsystencji. Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji (np. Juvederm Hydrate). Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.
W gabinecie Ekoderm używane są preparaty najlepszych światowych marek: Restylane, Juvederm i Succeev. Do powiększenia czerwieni ust wybieramy indywidualnie dla pacjenta spośród Restylane Vital, Restylane Perlane, Restylane Lip Refresh, Restylane Lip Volume, Juvederm Ultra Smile, Juvederm Ultra 3, Succeev Two, Teosyal Kiss oraz Regenyal Lips.


Na czym polega zabieg
Zabieg polega na wstrzykiwaniu w czerwień ust odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, pozostawiając małe depozyty preparatu. Albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia przy każdym kąciku ust, rozprowadzając preparat równomiernie w górnej i dolnej wardze. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.


Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zawsze przed zabiegiem znieczulamy skórę, smarując ją na 30-40 minut kremem znieczulającym Emla. Dodatkowo miejsca wprowadzenia kaniuli możemy znieczulić zastrzykiem ze środkiem znieczulającym stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na znieczulenie stomatologiczne lub krem Emla.


Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Zabieg zalecany jest każdej kobiecie, u której w procesie starzenia czerwień wargowa uległa spłaszczeniu, zanikowi i zwiotczeniu. Po raz pierwszy zwykle dzieje się tak po 45 roku życia. Można ten zabieg wykonać również młodszym kobietom, gdy ich naturalne usta są nieproporcjonalnie wąskie.


Rezultaty zabiegu
Po zabiegu usta stają się większe, czerwień ust jest uwypuklona, ujędrniona, bez zmarszczek. Widać wyraźnie poprawę nawilżenia i kolorytu ust. Poprawia się również jędrność i nawilżenie skóry wokół ust.

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotnie usta są bardzo wąskie i spłaszczone. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać pewną ilość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć kolejne 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.


Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
Osoby przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 0,5 do 1 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, po 55 -60 roku życia, efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.


Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Satysfakcjonujący efekt, który udało się uzyskać po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Jak często należy zabieg powtarzać
Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, a nawet preparatów o lżejszej konsystencji, stworzonych do odświeżenia i nawilżenia ust (np. Restylane Lip Refresh). Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.


Przeciwwskazania do zabiegu

  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy. 
  • Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie. 
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn. 
  • Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami. 
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 
  • Młodzież poniżej 18 roku życia. 
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
     

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.


Zalecenia przed zabiegiem
Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.


Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil.
Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.


Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
Ważne jest stosowanie w domu kremów natłuszczających i nawilżających usta (Bariederm Levres, Yellow Peel Balm, Fillast Eyes and Lips Retexturing Contour Creme). Warto co kilka miesięcy zaplanować zabiegi odświeżające z użyciem produktów nawilżających (Restylane Lip Refresh).

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych lub pomadek z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.
Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.


Zalecane zabiegi dodatkowe
Warto dodatkowo odświeżyć lub wypełnić specjalnymi preparatami kwasu hialuronowego (np. Restylane Lip Refresh) kontur ust oraz zmarszczki wokół ust, bo bardzo łatwo jest to wykonać podczas tego samego zabiegu.
Warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (specjalne pilingi na okolicę ust), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate) lub preparatami zwierającymi wiele składników (NCTF HA, NEWEST, UP GRADE). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS.


Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Ekoderm to m.in.